Mar

28

Röntgen ışınları nedir ve nerelerde kullanılır?

By admin

Röntgen ışınları nedir ve nerelerde kullanılır?

CEVAP:

Günümüzde kullanılan röntgen (x-ışını) cihazlarında, bir tüp içinde yüksek atom ağırlığına sahip Tungsten’den yapılmış bir yüzey, yüksek enerjili elektronlarla bombalanmaktadır.

Tungsten atomlarının çevresindeki elektrik alanı nedeniyle yavaşlayan elektronların kaybettikleri enerji x-ışını paketleri olarak salınmaktadır. Bu hızlı elektronlar ayrıca Tungsten atomunun çevresindeki elektronlara çarpıp yörüngelerinden dışarı fırlatmakta, boşalan yeri dolduran üst yörünge elektronların da röntgen ışını (x-ışını) salınmaktadır.

Bu iki ana mekanizma yardımıyla oluşan röntgen ışınlarının (x-ışınları) birçok önemli kullanım alanlarına sahip bulunmaktadır. Bunlar arasında önemli olanlar aşağıda listelenmiştir:

Röntgen Filimleri
Tıp: İç organların veya kemiklerin şekillerini bir film üzerine çıkartmak istendiğinde x-ışınları kullanılmaktadır. Filmi çekilecek bölge fotoğraf tablası ile x-ışını kaynağı arasında yerleştirilmekte ve belirli bir süre x-ışın gönderilerek iç organın/kemiğin görüntüsünün fotoğraf tablası üzerine çıkması sağlanmaktadır.

Sanayi: x-ışını cihazları kalitenin çok önemli olduğu metal donanımlardaki yapısal hata, kusur ve çatlakları belirlemek için sıkça kullanılmaktadır. Bu türlü hata ve çatlakları çıplak gözle belirlemek mümkün olmamaktadır. Ayrıca ticari uçakların ve köprülerin kontrolleri x-ışınları kullanılarak yapılmakta, tehlikeli olabilecek çatlak ve kırılmalar x-ışınları yardımıyla belirlenmektedir.

Röntgen Güvenlik Tararıcısı
Güvenlik: x-ışını güvenlik tarayıcıları hava-alanları, büyük alış veriş merkezleri gibi üst düzey güvenliğin gerekli olduğu yerlerde artık standart donanım olarak kullanılmaktadır. x-Işını cihazları el çantalarına ve valizlere yerleştirilebilecek patlayıcı maddelerin ve silahların belirlenmesini sağlamaktadır. x-Işınları ayrıca yasadışı veya tehlikeli maddeleri belirlemek için kargoya verilen paketlerin denetlenmesinde sıkça kullanılmaktadır.

Araştırma-Geliştirme: x-ışınları özellikle kuantum mekaniği kuramı, kristal bilimi, evrenbilim (kozmoloji) alanlarında gerçekleştirilen araştırma çalışmalarında yoğun olarak kullanılmakta ve bu araştırma çalışmaları için anahtar rol oynamaktadır.

Leave a comment